Klub Kuny

Kunvald a Kuny

Stalo se již mnohaletým zvykem, že si mnoho mládežníků nejen z Nosislavi, Miroslavi a Brna rok co rok vyhrazuje první dva červencové týdny na práci u barona Parische v lesích Orlických hor.

O co vlastně ale jde, co to skutečně obnáší? Popravdě řečeno, ačkoli celá akce nese název Brigáda Kunvald a ačkoli to skutečně zahrnuje práci v lesích, toto rozhodně netvoří jakousi hlavní náplň celých čtrnácti dní, i když je to nesporně důležitá část. Většina těch, kteří se někdy kolem prvního dne sedmého měsíce v roce srazí na Hlavním nádraží v Brně, myslí především na to, jak nesmírně ulevující a relaxační celá brigáda bude, včetně toho, co pro tamní lesy udělají. Když už byla řeč o nádraží, v samotné cestě na a z brigády hraje důležitou roli YMCA klub Kuny, tedy pro ty, kteří jsou do tohoto klubu přihlášení. Brigáda Kunvald je v podstatě z velké části organizována právě YMCou a svým členům hradí cestu.

Když už člověk tedy na brigádu dorazí - a již samotná cesta od vlakového nádraží v Letohradu na osamocenou hájovnu stojí za to - co může očekávat? Ona zmíněná hájovna - stará hájovna, sluší se dodat - je naprosto v režii účastníků. Od vaření, přes topení, ubytování, vzhled budovy a okolí až po zábavu, vše záleží jen a jen na nich. Máš budíček? Vstaň dřív než ostatní. Máš službu v kuchyni? Zeptej se, co máš vlastně vařit. Máš večer pobožnost? Bible a Svítá jsou Ti k dispozici. Chceš si ve volném čase číst, vezmi si knížku. Vlastníš nějakou zajímavou stolní hru? Přivez ji s sebou a nauč ji ostatní. Chceš hrát po práci fotbal? Pomoz se stavbou hřiště. Nelíbí se ti porost kolem budovy? Chop se srpu či kosy.

Jediné, co se částečně vymyká, co je řízeno odjinud, je práce. Ne, že by hajní, kteří každé ráno přijíždí s novými úkoly, přímo určili, kdo půjde kam, minimálně však určují, co se bude dělat a částečně i jak dlouho. Na konci brigády pak přijedou s naší odměnou. Ne že by to bylo něco závratného, ale však jde o pohodu a odpočinek, ne o nějaký skutečný výdělek. Když už jsme u toho, díky Kuně se peníze z rukou barona do kapes mládežníků dostanou mnohem rychleji, než se to občas dělo předtím.

V roce 2009 brigádu navštívila Česká televize, která ji natočila pro pořad Křesťanský magazín. Kdyby tedy měl někdo hlubší zájem o Kunvald Kuny, kdyby snad dokonce uvažoval o své účasti, celá reportáž je na internetu k dispozici zde.                                                                                                  Jiří G. Lukl

Dále o Klubu Kuny zde:   http://www.embs.cz/index.php?section=past&subsection=kunvald