sbor

Jsme členy Českobratrské církve evangelické. Více o ní na http://www.youtube.com/watch?v=wT1W7URqE7A&feature=youtu.be

Farní sbor Českobratrské církve evangelické vznikl 31. prosince 1781 na základě tolerančních patentů císaře Josef II. jako sbor evangelické církve helvetského vyznání. Patří tedy mezi nejstarší evangelické sbory na území České republiky. Od této doby bez přerušení trvá. (Protestantský element existuje v městysi od 16. století, přičemž přestál dvousetleté období ilegality a disimulace i několik vln odchodů do exilu.)

Už během podzimu roku 1781 zakoupil Josef Bartušek od Jakuba Samsona dům číslo 156 a věnoval jej sboru, aby tak získal pro zdejší evangelíky bohoslužebné shromaždiště a ubytování pro budoucí kazatele. V letech 1783-1784 byla v areálu domu čp. 156 postavena modlitebna a o čtyři roky škola (nyní sousední dům čp.303, který byl pak kovárnou, úřadovnou JZD a nyní rodinným domem). V letech 1872-1876 byl naproti faře v novorománském slohu zbudován kostel. Součástí práce nosislavského sboru bylo také působení v Miroslavi, Nikolčicích, Rychmanově a Brně, kde v průběhu let vznikly samostatné farní sbory. Školu (v l.1891/1892 přenesenou na jiné místo - čp.127) sbor pak spravoval (či nepřímo ovlivňoval) až do roku 1922 (svému účelu jako základní škola ovšem slouží dodnes). Evangelíci v Nosislavi rovněž provozovali sirotčinec v místě Husova domu (tehdy k němu patřil i sousední dům čp.257)

V současné době je FS ČCE v Nosislavi živým farním sborem s rozsáhlou diasporou (mj. dvě kazatelské stanice - Přibice a Přísnotice). Jsou v něm zastoupeny a aktivně činny všechny generační skupiny. Kromě neděleních dopoledních bohoslužeb a odpoledních nešpor se ve sboru konají biblické hodiny pro dospělé, biblické hodiny pro děti, schází se mládež, třicátníci, střední generace, starší generace, konfirmandi, pěvecký sbor, kapela a učitelé nedělní školy. Každoročně pořádá sbor rekreační a vzdělávací víkendový pobyt a zájezd. Sbor má 587 členů.

Od roku 2005 při našem sboru funguje mateřské centrum Nosislávek, které nabízí pestrou škálu pravidelných i nepravidelných činností a aktivit pro rodiče (zejména ale nejen maminky) a předškolní děti. Nosislávek pro své setkávání střídavě využívá prostory školy, Husova domu a fary.

Prostory farního sboru, kostel, Husův dům a fara, slouží kromě bohoslužebných a jiných sborových shromáždění (včetně svateb, křtů a pohřebních pobožností) také řadě, především kulturních setkání, která jsou otevřena a nabízena široké veřejnosti (koncerty, divadelní představení - spolupráce zejména s brněnským divadlem Neslyším, přednášky aj.). Kostel i Husův dům byly v minulém desetiletí rekonstruovány, většinou vlastním nákladem.

FS ČCE v Nosislavi je pevnou součástí života městyse, spolunositelem jeho duchovních a kulturních tradic, podílel se však také výraznou měrou na událostech roku 1989. Právě v jeho prostorách se začalo scházet Občanské fórum.

Další informace  o sboru je možné si přečíst zde.